Szybkie i łatwe w wykonaniu włoskie bułki (a może małe chlebki?). Pieczywo charakterystyczne dla rejonów Lombardii i Piemontu, najbardziej znane jest w mieście Pawia, jest obłe, wysokie, z przecięciem na górze wzdłuż całej długości, aczkolwiek są spotykane wersje z dwoma lub trzema równoległymi nacięciami. Właśnie charakterystyczny kształt zwrócił moją uwagę; co prawda na razie moje Biove nie jest tak fajnie ukształtowane jak te oryginalne, ale jest to tylko kwestia czasu, kwestia prób - w końcu jest to moje pierwsze Biove :-)
Do wypieku oryginalnych Biove używana jest we Włoszech mąka pszenna typu 00, naszym polskim odpowiednikiem jest mąka typu 500 lub 550.
Orkiszove Biove, jak sama nazwa wskazuje, jest z mąki orkiszowej. Delikatny miąższ, aczkolwiek odrobinę bardziej zwarty niż w Biove tradycyjnym na pszennej mące, delikatnie chrupiąca skórka, wyraźnie wyczuwalny smak orkiszu...pycha! :-)
Składniki (na 4 bułki a 170 g):
- 500 g mąki orkiszowej (typ 700)
- 290 g letniego mleka
- 20 g drożdży świeżych (lub 6 g drożdży instant)
- 5 g słodu jęczmiennego
- 20 g oliwy
- 8 g soli
Przygotowanie bułek:
inspirowała strona Viva La Focaccia.
- W miseczce rozdrobnij drożdże w letnim mleku i odstaw na kilka minut, aby rozczyn 'ruszył'. W tym czasie w dużej misce wymieszaj 3/4 mąki i słód.
- Połącz suche składniki z mlekiem z rozpuszczonymi w niej drożdżami, oraz z oliwą, mieszaj do uzyskania jednolitej masy.
- Dodaj sól, mieszaj dalej dodając powoli pozostałą część mąki. Po uzyskaniu jednolitej masy wyrabiaj około 10 minut. Jeśli ciasto ma zbyt mało płynów, możesz je spryskać delikatnie mlekiem lub wodą.
- Podziel ciasto na dwie równe części, przykryj ściereczką, a następnie miską i pozwól wyrastać około 20 minut.
- Każdą z części podziel na dwa kawałki i przepuść każdy z nich około 10 razy przez maszynkę do makaronu ( ustawiłem grubość wałkowania na 4 mm). Za każdym razem po przepuszczeniu przez maszynkę złóż pasek ciasta w harmonijkę na 4 razy, obróć o 90 stopni i znów przepuść przez maszynkę.
- Oba kawałki złóż ze sobą i rozwałkuj na pasek o długości około 25-30 cm i szerokości około 10 cm, który uformuj w walec, identycznie jak się formuje bagietkę. To samo zrób dla drugiej części ciasta, a więc podziel ją, przepuść przez maszynkę, połącz, rozwałkuj na kwadrat i uformuj wałek.
- Każdy wałek rozwałkuj wzdłuż, tak aby uzyskać dosyć długi i wąski pasek ciasta, który następnie zroluj.
- Obie rolki odstaw do wyrośnięcia pod przykryciem na około 1 godzinę. Rolki przykryj ściereczką i folią spożywczą, przyblokuj czymś z przodu i z tyłu, tak aby ciasto rosło wokół obwodu rolki, a nie w poprzek.
- Włącz piekarnik ustawiając temperaturę na 200°C, w piekarniku umieść żaroodporne naczynie z wodą, aby piekarnik był zaparowany.
- W czasie, gdy piekarnik się nagrzewa, rolki dzielimy na pół ostrą krawędzią deseczki, albo tępą krawędzią noża. Powstają w ten sposób z każdej rolki dwie bułeczki. Obróć każdą bułeczkę w ten sposób, aby miejsce przecięcia rolki było na górze i umieść na oprószonej mąką blasze do pieczenia. Zrób żyletką dosyć głębokie nacięcie wzdłuż na górze bułki. Możesz zrobić wg swojego uznania 1-3 nacięcia na każdej bułce.
- Piecz około 30 minut w zaparowanym piekarniku, co 10 minut przewietrz piekarnik otwierając i zamykając szybko jego drzwiczki. Na 5 minut przed końcem pieczenia możesz odwrócić bułki do góry nogami, aby spody się ładnie zarumieniły.
- Po upieczeniu wyjmij z piekarnika i odstaw na kratkę do ostygnięcia.
Dzielimy ciasto na dwie części. Pkt 4. |
Przepuszczamy przez maszynkę. Pkt 5. |
Uformowany wałek. Pkt 6. |
Wałek został rozwałkowany. Pkt 7. |
Zrolowane ciasto. Pkt 7. |
Ciasto będzie wyrastać. Pkt 8. |
Dzielimy rolkę na pół. Pkt 10. |
Na blasze, nacięte żyletką. Pkt 10. |
Biove w piekarniku. Pkt 11. |
Upieczone Biove. Pkt 12. |
Biove gotowe. |
Biove gotowe. |
Biove gotowe. |
Biove gotowe. |
Biove gotowe. |
Rany ,muszą być pyszne! No i włoskie :)
OdpowiedzUsuńPozdrowienia :)
Takie polsko-włoskie ;-)
UsuńByłyby całkowicie włoskie, gdyby nie ten orkisz :D
Ale naprawdę są smaczne. I bardzo fajny miąższ.