11 kwietnia 2014

Selkirk bannock - szkocki chlebek rodzynkowy

Print Friendly and PDF
 

„Bannock" to pochodzenia celtyckiego słowo szkockie i północnoangielskie, oznaczające po prostu chleb. Najstarsze ślady użycia tego słowa pochodzą z roku 1000, zaś najstarsza znana definicja pochodzi z roku 1562.
Pierwotnie bannoki były ciężkimi, płaskimi plackami z mąki jęczmiennej lub przaśnego ciasta owsianego. Bochenki miały okrągły lub owalny kształt, pieczone były na płaskiej blasze. W Szkocji, przed XIX wiekiem, pieczone były na 'bannock stane' - dużym, płaskim i okrągłym kawałku piaskowca, umieszczonym bezpośrednio na ogniu. Większość współczesnych bannoków pieczonych jest z wykorzystaniem proszkiem do pieczenia lub sody oczyszczonej jako środka spulchniającego, ale zdarzają się równiez pieczone na drożdżach.
Jednym z bardziej znanych bannoków jest szkocki Selkirk Bannock, wywodzący swą nazwę od miasta, w którym jest tradycyjnie wypiekany. Pulchny, maślany, z mąki pszennej i zawierający dużą ilość rodzynek. Jako pierwszy upiekł go Robbie Douglas, który otworzył swją małą piekarenkę w Selkirk w 1859 roku. Kiedy królowa Wiktoria odwiedziła wnuczki Sir Waltera Scotta w Abbotsford. Stwierdziła jednego popołudnia, że ma ochotę na łyk herbatę z kawałkiem Selkirk Bannocka, zapewniając mu tym samym świetną renomę po wsze czasy. Obecnie Selkirk Bannock jest popularny w całej Wielkiej Brytanii, i można go znaleźć w większości dużych supersamów.
Ale zawsze lepiej jest upiec go samemu...
Bannock świetnie się sprawdza na niedzielne śniadanie, posmarowany odrobiną dżemu dyniowego lub brzoskwiniowego, albo jako dodatek do podwieczorkowej kawusi lub herbatki...

Wpis znalazł się na listach Na zakwasie i na drożdżach i YeastSpotting.Składniki (na bochenek o średnicy ok.23 cm):
 • 900 g mąki pszennej chlebowej
 • 50 g cukru
 • 40 g drożdży
 • 150 g miękiego masła
 • 1/4 łyżeczki soli
 • 500 g letniego mleka i wody po połowie
 • 450 g rodzynek sułtańskich
 • odrobina mleka z cukrem do poglazurowania

Przygotowanie chleba:
 1. W misce rozpuść w letnim mleku drożdże i na moment odstaw. W tym czasie w innej misce utrzyj masło z cukrem.
 2. Do utartego masła z cukrem dodaj mąkę, sól, wodę i mleko z drożdżami. Dokładnie wymieszaj do połączenia się składników, po czym wyłóż na oprószony mąką roboczy blat, i wyrabiaj ciasto około 15 minut.
 3. Przełóż ciasto do natłuszczonej miski, przykryj folią spożywczą, albo włóż do foliowej siatki, i odstaw do wyrastania na około 1 godzinę (lub do czasu podwojenia się objętości ciasta).
 4. Wyłóż ciasto z powrotem na blat roboczy. Rozciągnij ciasto, dodaj rodzynki, i zagnieć delikatnie ciasto, ale tylko do czasu równomiernego rozłożenie się rodzynek w cieście. Uformuj z ciasta okrągły, ale raczej płaski bochenek, włóż go do okrągłej tortownicy o średnicy około 23 cm, uprzednio natłuszczonej i oprószonej mąką, lub wyłożonej papierem do pieczenia.
 5. Odstaw ciasto do ponownego wyrastania pod przykryciem na około 40 minut.
 6. Nastaw piekarnik na temperaturę 190 °C. Wstaw ciasto do piekarnika na dolny ruszt, piecz około 1 godzinę. Po godzinie otwórz piekarnik, i poglazuruj górę mlekiem z rozpuszczonym cukrem. Zamknij piekarnik i kontynuuj pieczenie dalsze 10-15 minut.
 7. Wyjmij chlebek z piekarnika i daj mu przestygnąć na kratce.
Początek wyrastania. Pkt 3.
Początek wyrastania. Pkt 3.
Koniec wyrastania.
Koniec wyrastania.
Upieczony bannock. Pkt 7.
Upieczony bannock. Pkt 7.
Rodzynek wbród.
Rodzynek wbród.
Bannockowe kromki.
Bannockowe kromki.
Apetyczna bannockowa kromka.
Apetyczna bannockowa kromka.
Bannockowy miękisz.
Bannockowy miękisz.
przepis zaczerpnięty z książki Simply Scottish Cakes & Bakes.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...