Przyprawa piernikowa gotowa, zapał do pieczenia jest, zbliża się wigilijno-piernikowe szaleństwo. Jako dotychczasowy piernikowy konsument, rzucam się w piernikowy wir. Wszyscy pieką pierniki, piekę i ja.
Na pierwszy ogień Piernik Benedyktynów. Łatwy do wykonania. Dzięki świeżo przygotowanej przyprawie niezwykle aromatyczny miąższ, dosyć gęsty dzięki zastosowaniu mąk razowych, ale jednocześnie miękki i sprężysty. Jasny kolor, nie za suchy - taki sam piernik, jaki mam w pamięci z czasów dzieciństwa, kiedy to Mama i Babcia piekły, a o pierniku kętrzyńskim nikt jeszcze nie słyszał.
Podobno piernik najlepiej przygotować kilka dni wcześniej, wtedy jest nasmaczniejszy. Nie udało mi się tego stwierdzić - przyszli goście, trzy czwarte zjedli, a resztę kazali sobie zapakować na wynos do domu...i tyle było z mojego piernika.
Składniki (2 foremki a 26 cm):
- 700 g miodu wielokwiatowego
- 200 g cukru brązowego nierafinowanego
- 500 g mąki pszennej razowej
- 500 g mąki orkiszowej razowej
- 250 g wody
- 8 jajek
- 2 łyżki przyprawy korzennej do piernika
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody
- 2 łyżki oliwy
- 160 g bakalii ( po 40 g rodzynek, migdałów, orzechów włoskich i suszonych moreli)
Przygotowanie piernika:
- Rodzynki namocz w gorącej wodzie, migdały podgotuj w małej ilości mleka, po czym obierz ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki. Tak samo pokrój na mniejsze części orzechy włoskie i morele.
- Miód, cukier, wodę i przyprawę do piernika doprowadź do zawrzenia, na wolnym ogniu cały czas mieszając, i odstaw, aby lekko przestygły. Przesiej obie mąki do dużej miski, dodaj przestygniętą masę i dokładnie wymieszaj. Może być trudno, więc warto zaprząc mikser do robory, ale na wolnych obrotach. Możesz też już zacząć nagrzewać piekarnik do temperatury 170 °C.
- Do drugiej miski wbij jajka, rozbełtaj je i wymieszaj z sodą.
- Połącz masę z jajkami rozmieszanymi z sodą, wsyp proszek do pieczenia i dolej oliwę. Dokładnie wymieszaj ciasto kopyścią na gładką masę, dodaj bakalie.
- Przełóż ciasto do foremek, wypełniając je do wysokości około 1 cm poniżej górnego rantu, i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piernik powinien być pieczony 60 minut, sprawdź wtedy patyczkiem, czy jest on suchy. Po upieczeniu wyłącz piekarnik, lekko uchyl jego drzwiczki pozwalając powoli stygnąć piernikowi.
- Wystygnięty piernik wyjmij z foremek, jeśli chcesz, możesz go udekorować czekoladą lub jakąś polewą.
Piernik Benedyktynów. |
Piernik Benedyktynów |
Świeżo upieczony piernik Benedyktynów. |
Świeżo upieczony piernik Benedyktynów. |
Cudowny ten piernik! Muszę o nim pomyśleć, bo jeszcze troszkę mi mój Festiwal Pierniczków, na który Cię oczywiście serdecznie zapraszam. :)
OdpowiedzUsuńPozdrowienia
Oczywiście z przyjemnośćią zaprezentuję jakiś piernik na Twoim Festiwalu. Zresztą nie jakiś, ale konkretny, bo ciasto na niego już dojrzewa :)
UsuńAleż Ty miewasz wymagających gości!
OdpowiedzUsuńPiernik wygląda znakomicie :)
wygląda pysznie, a ja kocham pierniki!
OdpowiedzUsuń