Powoli się zbliża czas pieczenia pierników, a bez przyprawy korzennej - z piernikiem ani rusz. A skoro sami pieczemy piernik, sami też zrobimy przyprawę - omijając z daleka gotowce.
Przyprawa posiada zdecydowany korzenny aromat i słodko-pieprzny smak. Zawiera kompozycję aromatycznych i ostrych przypraw. Zresztą dawniej na wszystko, co miało ostry smak i było mocno przyprawiony pieprzem, mówiło się „pierny” - stąd pochodzi nazwa piernika.
Część składników, które musiałem zmielić, mieliłem w młynku żarnowym. Mam młynek do kawy, z korbką, specjalnie kupiony do mielenia ziaren słodu. W nim zmieliłem wszystkie składniki. Nie używam młynka udarowego. Młynki udarowe nagrzewają ziarna, co sprawia, że ich aromat w trakcie mielenia ulatuje.
Po zmieleniu można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, z dala od ostrego światła. Stosujemy wg gustu ok. 2 łyżek przyprawy na 1 kg mąki użytej do piernika. Przyprawę możemy również użyć do zrobienia szarlotki lub do grzanego wina, piwa czy kawy.Składniki :
- 50 g cynamonu mielonego, lub kory cynamonu
- 2 płaskie łyżki mielonego imbiru
- 2 gałki muszkatołowe (ok. 10 g)
- 15 ziaren ziela angielskiego
- 2 łyżki goździków
- 2 łyżeczki ziaren kolendry (ok. 4 g)
- 10 g kardamonu mielonego
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu (ok. 4 g)
- 1 łyżeczka zielonego pieprzu (ok. 4 g)
- 2 gwiazdy anyżu
Przygotowanie przyprawy:
- Gałkę muszkatołową zetrzyj na tarce - jest stosunkowo oleista i tłusta, więc nie nadaje się do młynków.
- Cynamon, jeśli używasz jego korę, rozdrobnij. Tak samo rozdrobnij większe nasiona ziela angielskiego - łatwiej będzie później je zmielić.
- Wszystkie składniki, utrzyj w moździerzu, lub zmiel w młynku żarnowym.
- Składniki wymieszaj, i przechowuj w szczelnym pojemniku, z daleka od ostrego światła.
Przyprawa korzenna do pierników. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz