19 listopada 2013

Piernik Benedyktynów

Print Friendly and PDF
Piernik Benedyktynów.


Przyprawa piernikowa gotowa, zapał do pieczenia jest, zbliża się wigilijno-piernikowe szaleństwo. Jako dotychczasowy piernikowy konsument, rzucam się w piernikowy wir. Wszyscy pieką pierniki, piekę i ja.
Na pierwszy ogień Piernik Benedyktynów. Łatwy do wykonania. Dzięki świeżo przygotowanej przyprawie niezwykle aromatyczny miąższ, dosyć gęsty dzięki zastosowaniu mąk razowych, ale jednocześnie miękki i sprężysty. Jasny kolor, nie za suchy - taki sam piernik, jaki mam w pamięci z czasów dzieciństwa, kiedy to Mama i Babcia piekły, a o pierniku kętrzyńskim nikt jeszcze nie słyszał.
Podobno piernik najlepiej przygotować kilka dni wcześniej, wtedy jest nasmaczniejszy. Nie udało mi się tego stwierdzić - przyszli goście, trzy czwarte zjedli, a resztę kazali sobie zapakować na wynos do domu...i tyle było z mojego piernika.


Składniki (2 foremki a 26 cm):
  • 700 g miodu wielokwiatowego
  • 200 g cukru brązowego nierafinowanego
  • 500 g mąki pszennej razowej
  • 500 g mąki orkiszowej razowej
  • 250 g wody
  • 8 jajek
  • 2 łyżki przyprawy korzennej do piernika
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody
  • 2 łyżki oliwy
  • 160 g bakalii ( po 40 g rodzynek, migdałów, orzechów włoskich i suszonych moreli)

Przygotowanie piernika:
  1. Rodzynki namocz w gorącej wodzie, migdały podgotuj w małej ilości mleka, po czym obierz ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki. Tak samo pokrój na mniejsze części orzechy włoskie i morele.
  2. Miód, cukier, wodę i przyprawę do piernika doprowadź do zawrzenia, na wolnym ogniu cały czas mieszając, i odstaw, aby lekko przestygły. Przesiej obie mąki do dużej miski, dodaj przestygniętą masę i dokładnie wymieszaj. Może być trudno, więc warto zaprząc mikser do robory, ale na wolnych obrotach. Możesz też już zacząć nagrzewać piekarnik do temperatury 170 °C.
  3. Do drugiej miski wbij jajka, rozbełtaj je i wymieszaj z sodą. 
  4. Połącz masę z jajkami rozmieszanymi z sodą, wsyp proszek do pieczenia i dolej oliwę. Dokładnie wymieszaj ciasto kopyścią na gładką masę, dodaj bakalie.
  5. Przełóż ciasto do foremek, wypełniając je do wysokości około 1 cm poniżej górnego rantu, i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piernik powinien być pieczony 60 minut, sprawdź wtedy patyczkiem, czy jest on suchy. Po upieczeniu wyłącz piekarnik, lekko uchyl jego drzwiczki pozwalając powoli stygnąć piernikowi.
  6. Wystygnięty piernik wyjmij z foremek, jeśli chcesz, możesz go udekorować czekoladą lub jakąś polewą.
Piernik Benedyktynów.
Piernik Benedyktynów.
Piernik Benedyktynów.
Piernik Benedyktynów
Świeżo upieczony piernik Benedyktynów.
Świeżo upieczony piernik Benedyktynów.
Świeżo upieczony piernik Benedyktynów.
Świeżo upieczony piernik Benedyktynów.
Wigilijny Piernik 2013
inspirował serwis Sztuka Odżywiania.

4 komentarze:

  1. Cudowny ten piernik! Muszę o nim pomyśleć, bo jeszcze troszkę mi mój Festiwal Pierniczków, na który Cię oczywiście serdecznie zapraszam. :)
    Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście z przyjemnośćią zaprezentuję jakiś piernik na Twoim Festiwalu. Zresztą nie jakiś, ale konkretny, bo ciasto na niego już dojrzewa :)

      Usuń
  2. Ależ Ty miewasz wymagających gości!
    Piernik wygląda znakomicie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. wygląda pysznie, a ja kocham pierniki!

    OdpowiedzUsuń