18 maja 2014

Bułki tygrysie

Print Friendly and PDF
Bułki tygrysie.


Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem je na zdjęciach, z przecudnej wprost urody spękaniami, wiedziałem, że prędzej czy później muszę je zrobić.
Bułki tygrysie (ang. Tiger Rolls albo Duch Crunch Rolls w USA, zaś w Holandii nazywane Tijgerbollen) to bułki pszenne z charakterystyczną, popękaną i kruchą skórką. Spękana skórka powstaje dzięki pokryciu bułki pastą ryżową, i mimo tej skórki miąższ pozostaje bardzo miękki i delikatny. Wypiek tych bułek (są pieczone również chleby) został spopularyzowany w Holandii w latach 70 ubiegłego stulecia. Podejrzewa się jednak, że przepis został przywieziony z Azji w czasach, gdy holenderskie floty handlowe dokonywały handlu z Południowo-Wschodnią Azją.
Same bułki są bardzo łatwe do wykonania, przepis nie jest skomplikowany. Skórkę robi się z pasty ryżowej, którą nakłada się pędzelkiem kuchennym w jednym z ostatnich etapów przygotowywania bułek. Pasta nie może być ani za gęsta (bo trudno wtedy nią pokryć bułki), ani za rzadka (bo wtedy spływa z bułek). Jeśli jednak trochę pasty spłynie z bułek, nie trzeba się tym przejmować. Po prostu tuż po upieczeniu można nadmiar pasty odłamać.
Świeże bułki, po upieczeniu i ostygnięciu, genialnie chrupią. Z czasem chrupią mniej, ale jakie są śliczne....
Wpis znalazł się na listach Na zakwasie i na drożdżach, YeastSpotting i Panissimo.


Składniki (8 bułek):
  • 400 g mąki pszennej chlebowej
  • 10 g świeżych drożdży
  • 300 g letniego mleka
  • 10 g cukru
  • 15 g oliwy
  • 10 g soli
  • 5 g słodu pszenicznego (opcjonalnie)


Pasta ryżowa:
  • 120 g mąki ryżowej
  • 120 g letniego mleka
  • 10 g świeżych drożdży
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 10 g cukru
  • 1 łyżka oliwy


Przygotowanie bułek:
  1. Drożdże rozetrzyj z cukrem, dodaj letnie mleko. Dobrze wymieszaj i na moment odstaw.
  2. Przesiej mąkę do dużej miski, dodaj sól (i ewentualnie zmielony słód). Przemieszaj składniki. Dodaj do mąki rozpuszczone w mleku drożdże. Dokładnie wymieszaj, a następnie dodaj oliwę i zagnieć gładkie, ale dość miękkie ciasto.
  3. Uformuj z ciasta kulę, przełóż ją do natłuszczonej miski i odstaw pod przykryciem do wyrastania na 1 godzinę. W połowie wyrastania, czyli po 0,5 godziny, wyjmij ciasto z miski na blat roboczy, rozciągnij i złóż, i znów wstaw do miski pod przykryciem.
  4. Wyłóż ciasto na blat roboczy i podziel je na 8 równych części. Z każdej z nich uformuj okrągłą bułkę, ułóż ją na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, albo wysmarowanej olejem. Bułki układaj w odpowiednich odstępach, gdyż będą jeszcze wyrastały. Także podczas pieczenia zwiekszą swoją objetość. Po uformowaniu bułek odstaw je na bok pod przykryciem.
  5. W tym czasie przygotuj pastę ryżową - w misce rozetrzyj drożdże z cukrem, dolej mleko, dodaj mąkę ryżową, sól i oliwę, następnie dokładnie wszystko wymieszaj. Pasta ryżowa będzie dość gęsta, ale dająca się łatwo rozsmarowywać. Odstaw pastę po przykryciem na 15 minut.
  6. Rozsmaruj kuchennym pędzelkiem pastę na wierzchu i po bokach bułek. Jeśli pasta będzie zbyt gęsta, możesz rozcienczyć ją odrobiną mleka. Odstaw posmarowane bułki pod przykryciem na 30 minut. Dobrze się sprawdza zamknięty piekarnik z włożoną miseczką, do której wlewa sie trochę wrzątku. Bułki maja wtedy ciepło i wilgotno, i ładnie rosną. Podczas ostatecznego wyrastania nadmiar pasty może spłynąć z bułek na blachę, ale nie przejmuj się tym. Po upiecznieniu będzie można łatwo go odłamać.
  7. Nagrzej piekarnik do 190 °C. Wstaw bułki i piecz je 30-35 minut, do osiągnięcia złotego koloru. Ostatnie 5 minut dopiekaj na dolnej grzałce, aby spody bułek się dopiekły. Jeśli wierzchy bułek zbytnio się przypiekają, możesz przykryć je folią aluminiową.
  8. Wyjmij bułki z piekarnika i odstaw na kratkę do ostygnięcia. Jeśli to mają być bułki „wystawowe", możesz odłamać nadmiar pasty, który zciekł z bułek przed rozpoczęciem pieczenia.
Bułki tygrysie w rządku.
Bułki tygrysie w rządku.
Bułka tygrysia solo.
Bułka tygrysia solo.

Bułki tygrysie w gromadce.
Bułki tygrysie w gromadce.
Spękany wierzch bułki z bliska.
Spękany wierzch bułki z bliska.
Zbliżenie spękanej skorupki.
Zbliżenie spękanej skorupki.
inspirował przepis z książki Chleb. Domowy wypiek.

8 komentarzy:

  1. Rewelacja! Widziałam je już na różnych blogach, dawno temu wprawdzie, ale tez mnie zachwyciły. Może kiedyś zrobię.
    Pozdrawiam serdecznie.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Namawiam Cię, abyś je zrobiła. Nie są jakieś bardzo skomplikowane, ale oko cieszą, że hej.

      Usuń
  2. Muszę je w końcu zrobić - są wyjątkowo urocze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację, są wyjątkowo urocze. Więc nie ociągaj się, tylko je zrób :)

      Usuń
  3. Upiekłam chleb tygrysi, dziękuje za umożliwienie mi skorzystania z Twojego doświadczenia.
    Fajne masz przepisy, kilka wpadło mi w oko, są już w kolejce na samym początku.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Byłem już na Twojej stronie i chleb Ci wyszedł cuuuudny :)

      Usuń
  4. Ja kupuje tak chleb tygysi i zawsze bylam ciekawa tej popekanej skorki i teaz juz wiem jak to jest robione

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aby zrobić taką skórkę. nie koniecznie musi być mąka ryżowa. Jeśli kupujesz taki chleb, to pewnie skórka jest robiona z kaszy manny, no bo to po prostu taniej, a efekt taki sam

      Usuń