12 kwietnia 2017

Chleb pszenno-orkiszowy, z ostropestem i nutą kolendry

Print Friendly and PDF

Miał być graham! Ale po otwarciu torebki z mąką, ta zatrzepotała skrzydełkami i rozpierzchła po całej kuchni, i powiedziała, że na imię ma Mklik Mączny. Jedyne pocieszenie, że mąka graham była chyba ekologiczną, bo w byle czym mkliki chyba by się nie chciały lęgnąć ;)
No i nie będzie grahama. A podmłody szkoda! Trzeba coś wykombinować na szybkiego - po prostu zamiast mąki graham damy to, co jest pod ręką w szafie - mąka orkiszowa razowa. A skoro kombinujemy, pójdźmy krok dalej - trochę mąki z pestek dyni (chleb ciut ściemnieje, może raczej zzielenieje, ciekawe, czy dużo?), trochę ostropestu (ten króluje u nas w domu po przeczytaniu artykułu na portalu DrogaDoSiebie.pl), a na koniec odrobina ziaren kolendry (bo mi się przypomniał dawno nie pieczony chleb Borodinsky). I w ten sposób doszliśmy do ładnie nazwanego chleba pszenno-orkiszowego, z ostropestem i nutą kolendry.
Od razu muszę powiedzieć, że dawno nie byłem tak zadowolony z chleba. Pięknie wyrośnięty, pięknie upieczony. Ani za dużo, ani za mało. Po prostu w sam raz. Skórka chrupiąca, ale nie za twarda (zazwyczaj, jeśli upiekę dużo chleba, to po pokrojeniu na kromki ląduje on w zamrażalniku - ku mojemu zaskoczeniu, skórka chrupała nawet po rozmrożeniu chleba, nie za wiele, ale jednak). Miękisz miękki, lekko przyciemniały za sprawą mąki z pestek dyni, mąki razowej i ostropestu. A całość dopełniała kolendra, normalnie niewyczuwalna w miękiszu, ale jak się natrafi na przyklejone do skórki chleba ziarenko - w ustach eksploduje kolendrowa bomba.
Podsumowując - wyszedł chleb po prostu rewelacyjny!
P.S. Chleb piekłem w dwóch półkilogramowych foremkach, jeśli miałby być pieczony w jednej, trzeba ciut wydłużyć czas pieczenia.


 
Podmłoda:
  • 250 g mąki pszennej chlebowej
  • 250 g letniej wody
  • 10 g świeżych drożdży 
Rozpuść drożdże w wodzie. Dodaj przesianą mąkę i całość dokładnie wymieszaj. Po przykryciu folią spożywczą pozostaw do przefermentowania na 12 godzin (na noc) w temperaturze pokojowej.


Ciasto chlebowe (2 foremki a 19 cm):
  • cała podmłoda
  • 50 g mąki żytniej razowej
  • 30 g mąki pszennej chlebowej
  • 180 g mąki orkiszowej razowej
  • 20 g mąki z pestek dyni 
  • 90 g letniej wody
  • 5 g świeżych drożdży
  • 5 g cukru 
  • 10 g soli
  • 1 łyżka płynnego miodu
  • 30 g roztopionego masła
  • 20 g mielonego ostropestu
  • 1 łyżka ziarem kolendry
  • smalec do natłuszczenia foremek

Przygotowanie chleba:

  1. Wlej do miseczki letnią wodę, rozpuść w niej drożdże i cukier. Do dużej miski wsyp przesianą mąkę pszenną, mąki orkiszową i z pestek dyni, oraz sól. Wymieszaj suche składniki, a następnie dodaj całą podmłodę, wodę z cukrem i drożdżami, miód i roztopione, ale przestudzone masło. Mieszaj składniki dopóty, dopóki się nie połączą, a następnie wyrabiaj ręcznie lub robotem przez około 5 minut. Zmielony ostropest dodaj na 1 - 2 minuty przed końcem wyrabiania. Zdąży wtedy rozprowadzić się w cieście równomiernie.
  2. Uformuj z ciasta kulę i przełóż do wysmarowanej olejem miski. Przykryj folią spożywczą i odstaw do wyrastania w ciepłym miejscu na około 1 godzinę - do podwojenia się objętości ciasta.
  3. Przygotuj foremki - wysmaruj je dokładnie od środka smalcem, a na dnie każdej foremki rozsyp po połowie ziaren kolendry.
  4. Wyłóż ciasto na oprószony mąką blat. Rozciągnij ciasto i złóż je, a następnie podziel na dwie równe części. Każdą z nich rozwałkuj delikatnie na prostokąt o krótszym boku równym długości foremki. Następnie zroluj ciasto wzdłuż dłuższego boku i przełóż do foremki złączeniem ciasta do dołu.
  5. Odstaw foremki z ciastem do powtórnego wyrastania na 30 - 60 minut w ciepłe miejsce. Czas wyrastania zależy oczywiście od temperatury - ciasto świetnie wyrasta w zamkniętym piekarniku, w którym włączone jest tylko światełko. A jeśli jeszcze dodasz niewielki pojemnik z wrzątkiem, to ciasto wyrasta w tempie ekspresowym. 
  6. Koniec wyrastania jest wtedy, gdy ciasto zacznie dochodzić do górnych rantów foremki, ale jeszcze ich nie osiągnie. Zacznij nagrzewać piekarnik, a w tym czasie ładnie oprósz chleby mąką - zapobiegnie to zbytniemu przypaleniu się górnej części bochenków
  7. Nagrzej piekarnik do 200 °C, wstaw chleb. Piecz w tej temperaturze 55 - 60 minut. W drugiej połowie pieczenia sprawdź, czy góra chlebów nie przypieka się za bardzo - jeśli tak, to przykryj je folią aluminiową. Ostatnie 3 - 4 minuty piecz na dolnej grzałce, aby spody bochenków ładnie się przypiekły.
  8. Wyjmij chleb z piekarnika. Jeśli po wyjęciu z foremek popukanie w spody da głuchy odgłos, to wyłóż chleby na kratkę. Jeśli uznasz za stosowne, możesz jeszcze na 5 minut włożyć chleby do stygnącego piekarnika, wyjęte z foremki i umieszczone na kratce, aby bochenki „doszły”. Daj bochenkom całkowicie ostygnąć.
Chleb pięknie wyrasta, ciasto zbliża się do rantów, zaczynamy piec
Chleb pięknie wyrasta, ciasto zbliża się do rantów, zaczynamy piec
Chlebki stygnące
Chlebki stygnące
Chlebek w całej krasie
Chlebek w całej krasie
Kromkowy nieład
Kromkowy nieład
Miękisz z bliska
Miękisz z bliska

inspirował blog przepisnachleb.pl.

1 komentarz: