13 grudnia 2012

Bułki mleczne na Tang Zhongu

Print Friendly and PDF

Pieczywo na starterze Tang Zhong robi się bardzo szybko i zawsze wychodzi. A skoro można zrobić chleb - można zrobić i bułki.I tak powstało osiem dużych bułek, w smaku podobnych do naszych bułek maślanych. Niestety po godzinie bułek już nie było - zniknęły podczas próbowania, czy są smaczne :-). Pierwsza próba była z samym masłem, druga dodatkowo z cienkim plasterkiem szynki. Obie próby były udane. Na kolejne próby już zabrakło bułek...
Z podanej poniżej ilości składników powstało osiem dużych bułek. Oczywiście można zrobić mniejsze, wtedy wyjdzie ich więcej.
Piekąc je zrobiłem mały eksperyment - użyłem go glazurowania roztrzepanego jajka, mleka, oliwy i wody z solą, aby móc porównać efekt końcowy. Najbardziej błyszczący efekt daje jajko, potem mleko. Najbardziej matową glazurę zaś daje woda z solą.
Aha, zapomniałem napisać - z bułek tych jestem bardzo zadowolony. To moje pierwsze bułki o kształcie rasowych bułek. Do tej pory wychodziły bułki mniej lub bardziej plackowate, teraz bułki po prostu rasowe :-)

Składniki na 8 bułek:
 • 160 g zaczynu Tang Zhong na mleku
 • 470 g mąki pszennej chlebowej
 • 73 g cukru
 • 9 g soli
 • 4 g drożdży instant (lub 14 g drożdży świeżych)
 • 1  jajko
 • 167 g mleka
 • 40 g masła

Przygotowanie bułek:

  1. W jednej misce wymieszaj mąkę, sól, cukier i drożdże, w drugiej zaś mleko, Tang Zhong i jajko (zostaw sobie odrobinę jajka, jeśli chcesz nim poglazurowac bułki).
  2. Dodaj suche składniki do mokrych, następnie mieszaj do uzyskania jednolitego, aczkolwiek lepkiego ciasta.
  3. Wyłóż ciasto na stolnice lekko przyprószoną mąką i wyrabiaj aż do uzyskania gładkiego i elastycznego ciasta - około 10 minut. Ciasto będzie gotowe, jeśli będziesz mógł je rozciągnąć bez rozrywania uzyskując cienką membranę.
  4. Dodaj masło i wyrabiaj aż do uzyskania gładkiego i elastycznego ciasta
  5. Uformuj z ciasta kulę i przełóż do miski delikatnie nasmarowanej oliwą lub lekko przyprószonej mąką, miskę włóż do torby plastikowej lub przykryj folią spożywczą i odstaw ciasto do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Ciasto powinno wyrastać 40-60 minut aż do podwojenia objętości.
  6. Po wyrośnięciu przełóż ciasto na stolnicę oprószoną mąką, rozciągnij delikatnie do kwadratu i złóż z jednego boku w jednej trzeciej do środka, lekko przygnieć palcami krawędź, następnie złóż w jednej trzeciej z przeciwległego boku do środka. Ciasto lekko przyklep i powtórz składanie cały czas z tych samych boków uzyskując coś na podobieństwo walca. Podziel ciasto na osiem równych części i daj mu odpocząć około 10 minut.
  7. Z każdego kawałka uformuj okrągłą bułkę i umieść na blachę delikatnie przyprószoną mąką, lub na papierze do pieczenia (ja stosuje silikonową podkładkę). Pamiętaj o zachowaniu odstępów, gdyż bułki jeszcze będą rosnąć.
  8. Przykryj bułki folią i pozostaw w cieple do wyrastania przez około 40-45 minut (ciasto powinno podwoić swoją objętość). Świetnym miejscem do wyrastania jest piekarnik z włączonym światłem
  9. Rozgrzej piekarnik do 180 °C lub 170 °C z termoobiegiem, w międzyczasie poglazuruj bułki. Możesz użyć roztrzepanego jajka lub mleko. 
  10. Piecz bułki przez 20 do 30 minut, aż staną się złotobrązowe. Po upieczeniu wyjmij z piekarnika i pozostaw do wystygnięcia na kratce.
   Zaczynamy od Tang Zhong
   Drugie wyrastanie (pkt 8)
   Gotowe bułki
   Bułka w przekroju
   Bułkowa martwa natura
   przepis zaczerpnięty z blogu Awwful Food

   2 komentarze:

   1. Dzień dobry, niestety przepis jest mało precyzyjny w zakresie startera - nie wiadomo, znakiem ilości zrobić zaczyn, czy wymagana jest dalsza woda do przepisu. A szkoda, bo zdjęcia wyglądają przepysznie ;/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozwolę sobie nie zgodzić się - wszak w składnikach jest odnośnik do Tang Zhongu :)
     Na wszelki wypadek podaję odnośnik bezpośrenio http://grahamka.blogspot.com/2012/11/starter-tang-zhong-water-roux.html
     Pozdrawiam

     Usuń

   Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...