19 grudnia 2013

Bułki orkiszowo-gryczane na maślance

Print Friendly and PDF

Całe popołudnie korciło mnie, aby upiec sobie COŚ. Wieczorem nie wytrzymałem, szybki przegląd szafki z mąkami, książek z recepturami i tak oto wyszły bułki orkiszowo-gryczane na maślance. Jeszcze przed północą z kuchni wydobywał się zapach świeżo upieczonych bułek. Nie jest zdrowo jeść o północy, na dodatek ciepłe jeszcze bułki, no ale jak ich nie spróbować???
Bułki o delikatnej skórce, miąższu miękim, podobnym do tego, jaki mają bułki maślane, jednak troszeczkę bardziej zwartym. Zdecydowany smak, który dało połączenie orkiszu, gryki i maślanki, podkreślony charakterystycznym aromatem czarnuszki. Oczywiście jeśli dla kogoś smak czarnuszki jest zbyt intensywny, można bułki posypać makiem albo sezamem. Tak samo zamiast maślanki można użyć kefiru.
Wpis znalazł się na listach Na zakwasie i na drożdżach i YeastSpotting.


Składniki (na 12 bułek a 90 g):
  • 420 g mąki orkiszowej
  • 170 g mąki gryczanej
  • 10 g świeżych drożdży
  • 40 g letniego mleka
  • 30 g miodu
  • 18 g cukru
  • 340 g maślanki
  • 40 g oliwy
  • 8 g soli
  • 8 g słodu pszenicznego (opcjonalnie)
  • odrobina wody z miodem do posmarowania
  • odrobina czarnuszki do posypania

Przygotowanie bułek:
  1. W małej miseczce rozetrzyj drożdże z cukrem. Dodaj letnie mleko, pół łyżeczki mąki orkiszowej, wymieszaj i odstaw na kilka minut w ciepłe miejsce, aby drożdże „ruszyły"
  2. W tym czasie przesiej do dużej miski mąkę orkiszową i gryczaną. Dodaj słód i sól, dobrze wszystko wymieszaj.
  3. Do mąk dodaj rozpuszczone drożdże i pozostałe składniki: miód, oliwę i maślankę. Mieszaj składniki około 15 minut. Ciasto będzie dosyć luźne, klejące, zatem możesz użyć miksera na wolnych obrotach, staraj jednak się nie dosypywać mąki. Wyłóż ciasto na oprószony mąką blat, krótko zagnieć, uformuj kulę i włóż do natłuszczonej miski. Odstaw ciasto pod przykryciem do wyrośnięcia, aż do podwojenia objętości, na około 1,5 godziny (w zależności od temperatury).
  4. Wyłóż ciasto na oprószony mąką blat i ponownie wyrób, ale bardzo krótko. Podziel ciasto na 12 równych części, i daj im odpocząć 10 minut, przykrywając folią.
  5. Uformuj 12 równych, okrągłych bułek. Uformowane bułki układaj na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Zachowaj między bułkami stosowne odstępy, gdyż bułki będą jeszcze wyrastały.
  6. Odstaw bułki pod przykryciem do ponownego wyrastania ma około godzinę, aż do podwojenia objętości.
  7. Rozgrzej piekarnik do temperatury 220 °C.W czasie jego rogrzewania posmaruj bułki wodą z modem i posyp delikatnie czarnuszką. Tuż przed włożeniem do piekarnika spryskaj je wodą. Po włożeniu bułek do piekarnika od razu zmniejsz temperaturę do 200 °C i piecz je 20-22 minuty. Jeśli pod koniec pieczenia bułki będą się zanadto przypiekały, możesz przykryć je folią aluminiową.
  8. Po upieczeniu wyjmij bułki z piekarnika i odstaw je na kratkę do ostygnięcia.
Przed wjazdem do piekarnika. Posmarowane i posypane.
Przed wjazdem do piekarnika. Posmarowane i posypane.
20 minut później.
20 minut później.
Jeść, czy poczekać aż ostygną?
Jeść, czy poczekać aż ostygną?
Bułka z bliska.
Bułka z bliska.
Bułka z bliska.
Bułka z bliska.
Domowe pieczywo i bułki
insirował przepis z książki Chleb. Domowy wypiek..

6 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. Bo one ne są zrobione ze zmieloną, czy też zmiksoaną kaszą gryczane, ale z jasną mąką gryczaną.

      Usuń
  2. A można pominąć miód i cukier ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można, aczkolwiek trochę smak się zmieni. No i oczywiście drożdże będą miały mniej werwy do pracy - drożdże lubią odrobinę cukru ;)

      Usuń
  3. Pięknie wyglądają. Na pewno spróbuję 😋

    OdpowiedzUsuń