04 lutego 2013

Tęczowy chleb na starterze Tang Zhong

Print Friendly and PDF
Tęczowy chleb na starterze Tang Zhong.

Pszenny chleb w kolorach tęczy. Nigdy chleby mi się nie kojarzyły z żywymi kolorami, ale właściwe...dlaczego nie? Czy tylko torty i ciastka mogą być kolorowe? Chleby też mogą nie tylko smakować, ale i bawić oko. A tęczowy chleb wygląda rewelacyjnie, myślę że to dobra propozycja dla naszych małych Tadków Niejadków, aby ich skusić do jedzenia, albo też chlebek w sam raz do przekąsek na zabawie.
Oczywiście pozostaje kwestia barwników. Jest tyle naturalnych do wyboru. Zielony to matcha, czarny to sproszkowany węgiel drzewny, różowy to sok z buraków, zółty to kurkuma, pomarańczowy to marchewka. Tym którym brak inwencji pozostają barwniki spożywcze.



Składniki (na dwie foremki a 26 cm):
  • 360 g Tang Zhong na mące pszennej chlebowej i mleku
  • 400 g mąki pszennej chlebowej
  • 140 g mąki pszennej 650
  • 108 g mleka
  • 10 g soli
  • 20 g drożdży świeżych (lub 6 g drożdży instant)
  • 60 g mleka pełnego w proszku
  • 48 g masła lub oliwy
  • 24 g cukru
  • barwniki naturalne niebieski, zielony, czerwony i pomarańczowy, lub wg uznania

 Przygotowanie chleba:

  1. Przygotuj Tang Zhong z mąki chlebowej i mleka w proporcji 60 g mąki i 300 g wody. Jeśli go robisz do natychmiastowego użycia, daj mu ostygnąć do temperatury pokojowej, jeśli zaś przygotowałeś wcześniej i przechowywałeś w lodówce - daj mu się ocieplić do temperatury pokojowej.
  2. W dużej misce wymieszaj Tang Zhong i mleko z mąką i mlekiem w proszku. Mieszaj do uzyskania ciasta o jednolitej strukturze, przykryj folią spożywczą lub włóż do worka foliowego i odstaw na 20 minut w temperaturze pokojowej (autoliza). W tym czasie rozrób drożdże z cukrem.
  3. Dodaj do ciasta rozrobione z cukrem drożdże i wyrabiaj kilka minut, do uzyskania ciasta o jednolitej strukturze, po czym dodaj sól i kontynuuj wyrabianie przez około 5 minut.
  4. Dodaj do ciasta oliwę lub roztopione wcześniej i ostudzone do temperatury pokojowej masło i wyrabiaj około 10 minut, aż do całkowitego wchłonięcia tłuszczu.
  5. Ciasto waży około 1200g. Podziel ciasto na pięć części - jedną o wadze 400 g, pozostałe cztery po 200 g.
  6. Uformuj z części ciasta o masie 400 g kulę i włóż do natłuszczonej delikatnie miski. Do każdej mniejszej części ciasta dodaj kolejny barwnik, wyrabiaj do równomiernego rozłożenia się barwnika i uzyskania przez ciasto jednolitego koloru, następnie uformuj kulę i odstaw do natłuszczonej miski. Wszystkie miski odstaw w temperaturze pokojowej pod przykryciem (lub szczelnie zawinięte w torbie foliowej) na 2,5 godziny lub do podwojenia objętości ciasta. Pamiętaj, aby chronić ciasto przed wysychaniem, to znaczy trzymaj je pod przykrycie podczas gdy pracujesz nad kulą innego koloru.
  7. Po wyrośnięciu kulę każdego koloru podziel na dwie równe części i daj odpocząć pod przykryciem około 15 minut.
  8. Część ciasta niezabarwioną podziel na dwie części. Każdą z nich delikatnie rozciągnij do formy prostokąta, następnie ostrożnie rozwałkuj, aby uzyskać prostokąt o długości równej długości foremki i szerokości niewiele większej od szerokości foremki. 
  9. Kolorowe części ciasta po kolei delikatnie rozciągnij do formy prostokąta, następnie ostrożnie rozwałkuj, aby uzyskać prostokąt o długości i szerokości równej foremce, i układaj po kolei na jednej białej części ciasta. Za każdym razem delikatnie zwilż mokrym pędzelkiem górę ciasta, na której układasz kolejny kolor.
  10. Nałóż od góry na całość drugą część rozwałkowanego niebarwionego ciasta, zlep obie krawędzie dolnej i górnej części zamykając w ten sposób kolorowe ciasto całkowicie w cieście niebarwionym. Przełóż do foremki.
  11. Umieść foremki w torbach foliowych i odstaw na około 2 godziny do wyrośnięcia w cieple. Może być np. piekarnik z włączonym światłem. Ciasto w tym czasie bardzo ładnie urośnie prawie trzykrotnie.
  12. Nagrzej piekarnik do 210 °C, wstaw naczynie żaroodporne z wodą, aby piekarnik był naparowany. W tym czasie posmaruj ciasto odrobiną roztrzepanego jajka w celu poglazurowania.
  13. Kiedy piekarnik jest już rozgrzany, włóż chleb do środka i jednocześnie zmniejsz temperaturę na 190 °C, piecz w niej 20 minut (do czasu uzyskania przez skórkę pięknego brązowego koloru), przykryj chlebek folią aluminiową, aby skórka się zbytnio nie spiekła i zmniejsz temperaturę do 180 °C. Piecz jeszcze 25 minut.
  14. Po upieczeniu wyjmij z foremek i pozostaw na kratce do wystygnięcia. Jeśli uznasz, że boki, które były w foremce tego wymagają, możesz wyjęty z foremek chleb włożyć na kilka minut do wyłączonego i stygnącego piekarnika.
Przygotowane kolorowe części ciasta. Punkt 6.
Przygotowane kolorowe części ciasta. Punkt 6.
Układamy kolory jeden na drugim.Punkt 9.
Układamy kolory jeden na drugim.Punkt 9.
Bochenek gotowy do wyrastania. Punkt 10.
Bochenek gotowy do wyrastania. Punkt 10.
Tęczowy chleb na starterze Tang Zhong.
Tęczowy chleb na starterze Tang Zhong.
Tęczowy chleb na starterze Tang Zhong.
Tęczowy chleb na starterze Tang Zhong.
Tęczowy chleb na starterze Tang Zhong.
Tęczowy chleb na starterze Tang Zhong.
Tęczowy chleb na starterze Tang Zhong.
Tęczowy chleb na starterze Tang Zhong.
Chleb domowy

inspirował blog Cake Student.

4 komentarze:

  1. Fajny pomysł na taki kolorowy chlebek , tylko faktycznie lepiej użyć barwników naturalnych , dodadzą nie tylko koloru ale i wartości odżywczych ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. wow, ale kolorki, takiego tęczowego chlebka jeszcze nie widziałam

    OdpowiedzUsuń
  3. Z czego są robione naturalne barwniki w tak ekstremalnych kolorach?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od razu się przyznaję, że z kolorem niebieskim poszedłem na skróty, to znaczy zastosowałem barwnik spożywczy. Przyszło mi jeszcze do głowy, ze kolor brązowy można uzyskać stosując kakao, gdzieś też czytałem, że zielony moż uzyskać ze szpinaku, ja jednak miałem matchę.

      M.

      Usuń