09 stycznia 2013

Biało-brązowy chleb na Tang Zhongu

Print Friendly and PDF
Biało-brązowy chleb na starterze Tang Zhong

Ostatni dzień roku, a piec się chce! W wieczór sylwestrowy wszystko było przygotowane, czekało na gości, ręce jednak świerzbiły, aby zrobić coś łatwego i szybkiego, smacznego i jednocześnie cieszącego oko. Musiał być dodatkowy warunek spełniony - pewniak, który zawsze wychodzi...
Zacząłem o dwudziestej, za pięć północ chlebek pojawił się na stole. Najfajniejsze było to, że goście współuczestniczyli w pieczeniu patrząc, jak na ich oczach brązowieje skórka, a na salony wdziera się aromat świeżego chlebka (te nasze aneksy kuchenne, 'la cocina americana' - powiedziałby mieszkaniec Meksyku). 
Po północy, po szampanie,...świeży, noworoczny chlebek.

Składniki (na dwie foremki a 20 cm):
 • 540 g mąki pszennej chlebowej
 • 37 g drożdży świeżych (lub 11g drożdży instant)
 • 54 g cukru
 • 7 g soli
 • 43 g mleka pełnego w proszku
 • 216 g mleka
 • 135 g Tang Zhong na mleku
 • 52 g masła

Pasta czekoladowa:
 • 11 g kakao w proszku
 • 11 g cukru
 • 11 g gorącej wody

 Przygotowanie chleba:
 1. Przygotuj pastę czekoladową: w miseczce wymieszaj kakao z cukrem, zalej gorąca wodą i dobrze rozetrzyj.
 2. W dużej misce wymieszaj suche składniki: mąkę, drożdże, cukier, sól, mleko w proszku. Dodaj następnie Tang Zong i mleko o temperaturze pokojowej, wymieszaj i wyrabiaj do uzyskania ciasta o jednolitej strukturze.
 3. Podziel ciasto na dwie równe części o wadze 1/4 i 3/4 całości. Do mniejszej części dodaj pastę czekoladową oraz 13 g masła, następnie dobrze wyrabiaj do uzyskania elastycznego ciasta o jednolitym kolorze.
 4. Do większej części ciasta  dodaj 39 g masła i dobrze wyrabiaj do uzyskania elastycznego ciasta.
 5. Obie części ciasta uformuj w kule, przełóż je do oddzielnych, wcześniej natłuszczonych  misek i odstaw pod przykryciem do wyrośnięcia, aż podwoją swoją objętość, mniej więcej 60 minut (w zależności od temperatury).
 6. Każdy kawałek podziel na pół. Rozwałkuj ciasto czekoladowe do uzyskania formy prostokąta o długości nieco mniejszej niż długość foremki, i o szerokości około dwóch foremek. Rozwałkuj białe ciasto do uzyskania formy prostokąta o długosci równej długości foremki i o szerokości około trzech foremek. Wielkość prostokątów musisz dopracować eksperymentalnie, aby po upieczeniu ładnie wyglądało. Ciasto może wyrosnąć ponad dwukrotnie, ponadto podczas pieczenia też troszeczkę rośnie, aczkolwiek niewiele.
 7. Zroś delikatnie wodą białe ciasto z jednej strony i połóż na niej centralnie ciasto czekoladowe. Zroś delikatnie ciasto czekoladowe, następnie złóż ciasto w 1/4 z jednego brzegu do środka, to samo powtórz z przeciwległego brzegu. Złóż jeszcze raz na pół i przełóż do foremki złączeniem do dołu. Powtórz to samo dla drugiej pary białego i czekoladowego ciasta i umieść je w drugiej foremce.
 8. Umieść foremki w torbach foliowych i odstaw na około 60 minut do wyrośnięcia w cieple. Może być np. piekarnik z włączonym światłem. Ciasto w tym czasie może nawet potroić swoją objętość.
 9. Nagrzej piekarnik do 200°C, w tym czasie posmaruj ciasto mlekiem lub odrobiną roztrzepanego jajka w celu poglazurowania.
 10. Piecz 25 minut. Po upieczeniu wyjmij z foremek i pozostaw do wystygnięcia.
Już upieczony.
Już upieczony.
Biało-brązowy chlebek.
Biało-brązowy chlebek.
Biało-brązowy chlebek.
Biało-brązowy chlebek.
Biało-brązowy chlebek.
Biało-brązowy chlebek.
Biało-brązowy chlebek.
Biało-brązowy chlebek.
inspirował blog Away Of Mind Bakery House.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...